Backlink Nedir ? Sayfa

 

Backlink Nedir ?

 

Basitçe söylemek gerekirse, bir backlink, bir web sitesinden diğerine verilen bağlantıdır. Backlinkler, Google gibi arama motorları tarafından bir sıralama sinyali olarak kullanılır, çünkü bir web sitesi diğerine bağlandığında, malzemenin değerli olduğunu gösterir. Yüksek kaliteli geri bağlantılar, bir web sitesinin derecelendirmesini ve arama motoru sonuçlarında (SEO) görünürlüğünü artırabilir.

Backlink Nedir ve Nasıl Çalışır?

Backlink, arama motoru algoritması, SEO ve genel web sitesi büyüme stratejiniz için çok önemlidir. Geri bağlantılar, web siteleri arasında iki yönlü iletişim olarak düşünülebilir.

Örneğin John, yakın zamanda bir spor etkinliği hakkında ilginç bir makale yayınlayan bir blog yazarıdır. Başka bir blog yazarı olan Samantha, yorumunda John'un makalesine bir bağlantı içeriyor. Ünlü çevrimiçi dergi sitesinde bu konuda yazarak John'un gönderisine bir geri bağlantı geliştirir. Çevrimiçi dergi iyi bilindiği için diğer birçok web sitesi onun makalesine bağlantı verecektir. Bu, çevrimiçi derginin otoritesini artırır ve John'un yazısı güvenilir bir kaynaktan faydalı bir geri bağlantı alır. Temelde bir kazan-kazan durumudur.

Backlink Çeşitleri

Backlinkler, biri diğerinden daha değerli olan iki kategoriye ayrılır. Her birine bir göz atalım ve web sitenizi nasıl etkilediğini görelim.

Nofollow etiketi, arama motorlarına bir bağlantının göz ardı edilmesi talimatını verir. Bir siteden diğerine herhangi bir bilgi göndermiyorlar. Sonuç olarak, genellikle arama sıralamanızı veya görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olmazlar.

Dofollow linkler en çok istenen backlink türüdür. Sadece saygın web sitelerinden gelen bağlantıların en değerli olduğunu unutmayın. Bu tür bir geri bağlantı, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, zararlı veya "zehir" olduğu düşünülen bazı dofollow bağlantıları vardır. Bu bağlantılar, arama motorlarının hizmet şartlarını ihlal ederek veya şüpheli web sitelerini ziyaret ederek elde edilir. Google bunun bir sonucu olarak sitenizi cezalandırabilir veya hatta dizine eklenebilir. Geri bağlantıların miktarının değil kalitesinin sıralamanızı belirlediğini unutmamak önemlidir.

Backlink Almanın En İyi Yolu Nedir?

Web sitenize geri bağlantılar oluşturmak zaman alır ve çalışır. İşte web siteniz için yüksek kaliteli geri bağlantılar oluşturmaya başlamak için yedi kolay teknik.

  • Sosyal medya profillerinizde web sitenize bağlantılar ekleyin.
  • Google'da zaten iyi sıralanan bir makale bulun ve ardından geliştirip genişletin.
  • Bir liste gönderisi, bir "nasıl yapılır" gönderisi, bir "neden" gönderisi, bir bilgi grafiği veya video gömülü bir makale yapın. Backlinkler, bu biçimlerde geleneksel gönderilerden daha yaygındır.
  • Yapabileceğiniz en iyi rehber gönderilerini yazın. Bunlar, konunun her yönünü kapsayan binlerce kelimeden oluşan uzun yazılardır.
  • Başkalarının bloglarında ve web sitelerinde misafir gönderisi.
  • Alanınızdaki veya işinizdeki etkili kişileri, sitenizde bağlantı vermek isteyebilecekleri bir gönderi hakkında bilgilendirin.
  • Sektörün etkileyicileriyle görüşün ve onlara bir bağlantı gönderin; neredeyse kesinlikle sitenize geri bağlantı verecekler.

Ayrıca rekabetçi geri bağlantıları araştırmaya başlayabilirsiniz. Bunu başarmak için, en üst sıradaki rakiplerinizin geri bağlantılarına bakmanız gerekir. Bu bağlantıları bulmak ve kendi bağlantı kurma kampanyanızın bir parçası olarak bu alanları hedeflemeye başlamak için SEMrush gibi bir geri bağlantı hizmeti kullanabilirsiniz.

Backlink kontrol etmenin en iyi yolu nedir?

Google Arama Konsolu, SEMRush, Ahrefs ve diğer geri bağlantı izleme araçları, web sitenizin geri bağlantılarını kontrol etmenize yardımcı olabilir. Geri bağlantılarınıza göz kulak olmak çok önemlidir. Google Web Yöneticisi Yönergeleri'ne göre, tehlikeli web sitesi sahiplerinden bağlantılarını sitenizden silmelerini talep etmelisiniz. Bunu yapmazsanız, Google web sitenizi cezalandırabilir ve arama sonuçlarındaki sayfa sıralamanız düşmeye başlar.

Sonuç olarak, bu üç soruya nasıl yanıt verileceğini bilmek çok önemlidir:

Tüm geri bağlantılarımı nerede arayabilirim?

Zehirli olup olmadıklarını nasıl anlarım?

Tehlikeli backlink sitelerinin sahipleriyle nasıl iletişime geçebilirim?

Neyse ki, doğru araçlarla çözüm basittir. 

Sitenizi genişletmenize ve geri bağlantılarınızı kontrol etmenize yardımcı olması için Google Search Console'u kullanabilirsiniz, ancak bu uzun zaman alır ve sınırlı özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, erişilebilir daha hızlı ve daha etkili araçlar vardır. Örneğin SEMrush, bu üç önemli sorunun yanı sıra çok daha fazlasını anında yanıtlayabilir. Geri bağlantılar, SEMrush'ın iki alanında açıkça ele alınmaktadır. Birincisi, rakiplerinizin geri bağlantılarına bakmanızı sağlayan Backlink Analytics kısmı, ikincisi ise Backlink Denetimi bölümüdür.

Sitenizin tüm geri bağlantılarını bulmanızı sağlayan Backlink Audit alanına kısaca bir göz atalım.Ardından, SEMrush'ın Backlink Audit aracı her bir geri bağlantıyı inceler ve potansiyel olarak zararlı olanları işaretler. Google web sitenizi cezalandırmadan önce bu şekilde kötü geri bağlantıları tespit edebilir ve reddedebilirsiniz. 

SEMrush'ın en iyi özelliklerinden biri, tehlikeli web sitesi sahibine doğrudan kullanıcı arayüzünden e-posta göndermenize izin vermesidir. Anahtar kelime araştırması yapabilir, rakiplerinizin geri bağlantılarını görüntüleyebilir, SEMrush gibi bir programla hepsini tek bir noktada yönetebilirsiniz.

Backlink profilinizi takip etmek, sitenizin değeri hakkında çok şey ortaya çıkarabilir ve herhangi bir SEO stratejisinin önemli bir bileşenidir. Bu makalenin, Backlink' in ne olduğunu ve web sitenizin gelişmesine yardımcı olmak için nasıl kullanılacağını anlamanıza yardımcı olduğunu umuyoruz.