Web Dizini Nedir ? Sayfa

Web Dizini Nedir ?

Bir web dizini, elle derlenen web sitelerinin bir listesidir. Genellikle konu dizinleri olarak bilinen bu listeler, web sitelerini bulmak için düzenli bir yol sağlar. Bir arama motoru ve bir çevrimiçi web sitesi dizini karşılaştırılabilir ancak aynı değildir.

Web Dizini ve Arama Motoru

İkisi web'de içerik bulmak için kullanılırken, birincil fark, bir arama motoru aracılığıyla keşfedilen bağlantıların otomatik olarak toplanması, bir web dizini ise insanların bağlantı eklemesini içermesidir.

Bir web dizininin sonucu, ortak kategoriler içinde düzenlenen, kolayca sindirilebilir bir bağlantı listesidir. Bir dizin, web sitelerini konuya göre bulmayı kolaylaştırırken, bir arama motoru, anahtar kelimeler aracılığıyla web siteleri bulmak için kullanışlıdır.

Web Dizini

Bir Web Dizini Nasıl Çalışır?

Çoğu web dizini, web sitelerini konuya göre listeler, bu nedenle genellikle konu dizinleri olarak adlandırılırlar. Gerçek bir kişi (bir yazılım programı değil), hangi web sitelerinin listeye dahil edilmesi gerektiğini site bazında tanımlar, yani tüm dizin elle seçilir.

Bir web dizinine eklenecek içerik için, sahibinin bağlantıyı, başlığı ve listeye dahil edilmesini istediği diğer bilgileri manuel olarak eklemesi gerekir. Çevrimiçi dizinin nasıl kurulduğuna bağlı olarak, sahibi, diğer web sitesi sahiplerinin dizine dahil edilmesini istemesine de izin verebilir. Web dizini gönderimleri ücretsiz bir seçenek olabilir veya dizine bağlı olarak ödeme gerektiren bir şey olabilir.

Bir web sitesi dizini ile karşılaştığınızda, içeriği bulmanın genellikle iki yolu vardır: göz atma ve/veya arama. Kategoriler sıklıkla farklı siteleri ayırmak ve dizini daha iyi düzenlemek için kullanılsa da, çoğu web sitesinde tüm web sitesinde arama yapmanızı sağlayan bir arama motoru da bulunur.

Bir Web Dizini Kullanmalı mısınız?

Bir web dizini mi yoksa iyi bilinen bir arama motoru mu kullanacağınızdan emin olamazsınız. Sonuçta, bir arama motoru, tanımı gereği listeledikleriyle sınırlı olan bir web dizininden çok daha fazla bilgi bulur.

Bir web dizini kullanmanın ardındaki fikir, sahibinin listelediği şeye güvenmenizdir. Örneğin, alakasız sonuçlar veya virüsler, uygunsuz oyunlar vb. içeren web sayfaları verebilecek bir arama motoruyla geniş bir arama yapmak yerine, elle seçilmiş bir "Çocuklar İçin En İyi Çevrimiçi Oyunlar" listesini tercih edebilirsiniz.

Sonuçta, seçim sizin. Hangi web sitelerini ziyaret etmek istediğinize kendiniz karar vermeyi tercih ediyorsanız, bir arama motoru daha yararlıdır. En iyi yemek siteleri, fizik bilgileri, haber siteleri (veya kelimenin tam anlamıyla başka herhangi bir şey) için nereye gideceğinizden emin değilseniz bir web dizini seçebilirsiniz.

Belirli bir coğrafi bölgedeki kullanıcılara ulaşmaya çalışıyorsanız, bir web dizini bir web sitesi sahibine faydalı olabilir. Web sitenizi belirli bir kategori altındaki bir dizine gönderebilir, böylece o kategorideki web sitelerini arayan kullanıcıların sizinkini bulmasını sağlayabilirsiniz.